Radek Říha - SIMEO

O NÁS

kancelářské a servisní prostory

V průběhu února 2005 se mi konečně podařilo dokončit rekonstrukci alespoň jedné místnosti v přízemí. Místnost je zařízena novým vybavením a poskytuje pohodlné prostředí pro vývoj aplikací, servis spotřební elektroniky a počítačů.

Nejstarší dochovaný předmět s uvedením data a s logem SIMEO je deska plošných spojů s rokem výroby 1987. Nejstarší dochovaný předmět s logem SIMEO bez uvedení data je přední panel zesilovače z roku 1983.

ukázka historických produktů

... aby bylo na čem poslouchat hudbu

V době dospívání jsem poslouchal hudbu nahranou z pořadu RYTMUS na rozhlasové stanici HVĚZDA. Nahrával jsem na cívkový magnetofon TESLA B5, který patřil rodičům. Později jsem si postupně vyrobil několik zesilovačů a reprobedny. Dnes se tomu říká audio systém. Ten největší zesilovač jsem neustále vylepšoval a zdokonaloval, protože kvalita československých součástek nebyl tak světová, jak jsme zvyklí třeba od SONY nebo SANYO nebo na západ od tehdejšího Československa. Koncový stupeň s MDA2020 vydržel hrát, co si pamatuji, tak maximálně rok a musel jsem integrovaný obvod v jednom kanálu vyměnit. Potenciometry pro regulaci basů, výšek, balance a hlasitosti bylo později potřeba prostříknout KONTAKTOLEM, protože se dovnitř dostal prach a během regulace se v repoduktorech ozývá nepříjemné praskání v úrovni zvolené hlasitosti. Do dnešní doby se ze zesilovače zachoval jen jeho přední panel s knoflíky, zadní panel a síťový transformátor. Síťový transformátor jsem si navinul sám. Použil jsem největší EI plechy z transformátoru ze staré televize, takže mi výška celého zesilovače vyšla 6 cm a to je na tehdejší dobu unikát. Transformátorů jsem navinul desítky kusů, většinou síťové. Na primární straně drát síly okolo 0,2 mm a napočítat několik tisíc závitů, nesplést se při tom navíjení, odběhnout si na oběd a vrátit se zpátky k navíjení .... V ruce se to samozřejmě nedá. Měl jsem stavebnici MERKUR a později jsem k tomu připojil mechanické počítadlo, které bývalo v plynoměrech. Počítadlo jsem jednou zahlédl v obchodě a koupil. Sice nemělo nulování, ale to vůbec nevadilo.

Pamatuji si, že kamarád stavěl zesilovač TRANSIWATT TW40 a ten měl výšku asi 10 cm. Tenkrát se dala koupit kompletní sada dílů nebo si to každý mohl kupovat samostatně- když věděl co a kde. Prodejny TESLA byly v Praze asi 2-3 a fronty tam byly kolikrát zajímavé. Každý chtěl 10-20 součístek a měl to napsané na papíru a ještě musel kolikrát upřesňovat, co si dá místo toho, co nemají.


1983 - přední panel zesilovače 2x20W, vyrobeno rok před nástupem na vojenskou základní službu

Také jsem dostal nápad vyrobit miniaturní zesilovač. Ten obsahoval jednoduché potenciometry, které určovaly napětí, podle něhož integrované obvody A273D a A274D řídily basy, výšky, balance a hlasitost. Můj kolega z práce chtěl tenkrát zesilovač od mne koupit, ale já ho prodat nechtěl. Nešlo mi o peníze, ale o výrobek. Aby mohl být opravdu miniaturní, měl napájecí část mimo. Chlazení výkonových zesilovačů A2030D zajišťovaly žebrované hliníkové profily po stranách.


1986 - zesilovač 2x11W pro 8 ohmů reproduktory (A2030, A273D, A274D)


1986 - zesilovač 2x20W ze strany součástek

... aby bylo vlastní rádio

Po vojně jsem chtěl mít vlastní rádio a tak jsem začal postupně dávat dohromady vlastní výrobek, nejlépe se svítícím displejem. V té době měly rozhlasové přijímače většinou ladící knoflík a mechanickou ručičku, která ukazovala co je naladěno. Jenže sehnat ze SRN (Spolkové republiky Německo (před sametem bylo západní SRN oddělneo od východního NDR hranicí) dva integrované obvody pro digitální ladění bylo prakticky nemožné. Abych tuto situaci obešel, našel jsem si jiné - daleko složitější zapojení s asi deseti integrovanými obvody. Abych je dal všechny dohromady, musel jsem se spokojit i s variantami integrovaných obvodů z dalších zemí RVHP, jako třeba i SSSR. Se sehnáním některých nesehnatelných mi pomáhal můj spolužák. Stavbu této části rádia jsem nakonec nedokončil, takže rádio hrálo celou dobu bez displeje. Ale to předbíhám. Když není funkční displej, rozhodl jsem se postavit nejdříve rozhlasový přijímač jako takový s tím, že pak se uvidí ...


1987 - integrované obvody pro řízení displeje tuneru a zobrazení kmitočtu naladěné stanice
(plánek jsem dnes už nenašel, některé obvody na fotce tam možná nepatří)


1987 - deska displeje rozhlasového přijímače


1987 - deska displeje rozhlasového přijímače, pohled ze strany spojů


1988 - napájecí část rozhlasového přijímače
(síťový transformátor jsem si navinul sám, po rozebrání transformátoru ze staré televize)


1988 - MF část a stereo dekodér rozhlasového přijímače
pohled ze strany plošných spojů


1988 - MF část a stereo dekodér rozhlasového přijímače
pohled ze strany součástek

Následně jsem do něj sehnal poškozenou ladící jednotku z finské barevné televize SALORA 1H1. V té době už pomalu začínaly i tuzemské barevné televize obsahovat místo mechanické ladící jednotky napěťovou syntézu - tedy elektronickou ladící jednotku ovládanou tlačítky s mikrospínači. Takže jsem se pustil do vlastní ladící jednotky. Tu mojí ladící jednotku jsem nakonec použil v mé vlastní televizi.


1990 - přijímač dálkového ovládání - pohled ze strany součástek
nahoře originál z finské TV SALORA 1H1, dole novější zapojení s M193


1990 - přijímač dálkového ovládání - pohled ze strany spojů
nahoře originál z finské TV SALORA 1H1, dole novější zapojení s M193

Postavil jsem si černobílou televizi MERKUR, kterou jsem jednou týdne vozil spolu s počítačem Sinclair ZX Spectrum do klubu Svazarmu. Tam se scházeli nadšenci a majitelé počítačů a vyměňovali si mezi sebou hry. Později jsem potřeboval v počítači Sinclair ZX Spectrum vyměnit klávesnici, ale místo samotné membrány měl servis k dispozici "jen" celou krabičku se zabudovanou membránovou klávesnicí. Počítač jsem později prodal a níže na obrázku je ta původní krabička.

Mimochodem, moje první tiskárna neuměla tisknout velká písmena a jmenovala se dálnopis SIEMENS T100. Na vojně jsem s ním pracoval, po vojně jsem ho objevil v jednom bazaru v centru Prahy. Protože to v mém skromném pokojíčku zabíralo spoustu místa, tak jsem vykuchal vlastní "psací stroj" a takto tisknul až do doby, kdy jsem si koupil (myslím, že japonskou) devítijehličkovou tiskárnu.


1986 - Sinclair ZX Spectrum


12/1991 - šasi černobílé TV MERKUR, vyrobeno pro připojení k počítači Sinclair ZX Spectrum


12/1991 - šasi černobílé TV MERKUR, pohled zezadu na součástky


12/1991 - šasi černobílé TV MERKUR, pohled zezadu na spoje

Později mi už k počítači nestačila černobílá televize, tak jsem si postavil přenosnou barevnou televizi COLOR ORAVAN. Tu mám dodnes. Také by snad měla ještě fungovat.

... abych měl ve svém pokoji vlastní televizi na sledování filmů

Kdo si pamatuje, že za totáče (neboli před sametem) stála barevná televize 13 000 až 16 000 korun československých, tak si taky pamatuje, že byl i problém ji sehnat. Po vojně jsem nejdříve s pomocí kolegy z práce sehnal českou barevnou televizi do obýváku rodičům. No pak jsem se (občas?) chtěl dívat na něco jiného a tak jsem si barevnou televizi postavil. Části jako skříň, obrazovka a některé zásadní díly jsem koupil v práci (KOVOSLUŽBA Praha 10) a co se dalo (ručně - skoro na koleně) vyrobit, jsem si udělal. Včetně plošných spojů, osazení součástkami, sestavení, oživení.

Postavil jsem si barevnou televizi řady COLOR 416 s obrazovkou úhlopříčky 56 cm (tedy COLOR 425), na kterou jsem koukal ve svém pokoji.


barevná TV COLOR ORAVAN (na fotce spolu s poslední TV COLOR 447)


1990 - přijímač dálkového ovládání pro TV COLOR ORAVAN

Aby měl můj děda také barevnou televizi, udělal jsem rekonstrukci vyřazené TESLA COLOR SPEKTRUM. Protože se sovětské obrazovky s úhlopříčkou 59 cm přestaly vyrábět, bylo nutno zvětšit otvor pro obrazovku na úhlopříčku 61 cm a posunout úchyty s upevňovacími šrouby. Pak už jen osadit novou obrazovku a namontovat vše zpátky do skříně. Později jsem získal porouchanou (asi 12 let starou) televizi TELEFUNKEN, jejíž oprava byla tenkrát pro zákazníka nerentabilní. Měla zajímavý tvar: Skříň se zaoblenými rohy a ovládání bylo dole pod obrazovkou. Většina integrovaných obvodů byla zničená - možná po úderu blesku nebo po zásahu neodborného kutila. Některé zničené integrované obvody nebyly u nás na trhu k sehnání, tak jsem musel dva moduly vyrobit tak, aby v nich byly použité dosažitelné náhradní díly a aby šly moduly do TV zasunout na původní místo. Jeden modul, který bylo potřeba nahradit se jmenoval SYNCHRO, druhý RGB a třetí dekodér PAL/SECAM. Oprava se protáhla na několik měsíců hlavně kvůli nutnosti předělat zapojení některých modulů. To obnášelo navrhnout, vyrobit a osadit několik zcela nových plošných spojů, kterým musely souhlasit původní konektory. Mému dědovi udělala televize TELEFUNKEN velkou službu, hrála odhadem dalších 5 let. Do dnešní doby se z televize TELEFUNKEN zachovalo bohužel jen dálkové ovládání a moduly vlastní výroby, které mi bylo líto vyhodit.


cca 1978 - barevný televizor TELEFUNKEN Palcolor 6868 SUPERCONTROL


1990 - modul SYNCHRO pro TV TELEFUNKEN


1990 - modul RGB pro TV TELEFUNKEN, pohled ze strany součástek


1990 - modul RGB pro TV TELEFUNKEN, pohled ze strany spojů


17.11.1990 - dekodér PAL/SECAM pro TV TELEFUNKEN, návrh cest plošného spoje a hotová deska plošných spojů

Fotky dílů pro barevnou TV COLOR 425 s úhlopíčkou 56 cm. Skříň, obrazovku a modul rozkladů jsem koupil, ostatní vyrobil.


2.3.1991 - signálová deska pro COLOR 416, pohled ze strany součástek


2.3.1991 - signálová deska pro COLOR 416, pohled ze strany spojů

Z modulů, které bylo třeba osadit na signálovou desku jsem koupil jen TUNER (kanálový volič). Po sametu jsme měli ve společné anténě také 3 nové programy z družice ASTRA (Eurosport, RTL a PRO7) a ty byly "ukryté" na takzvaných S-kanálech. Abych mohl tyto programy naladit, musel jsem tuner TESLA vyměnit za zahraniční, který S-kanály uměl naladit. Ostatní moduly, jako třeba modul SYNCHRO, RGB, VERTIKÁL, NF ZVUK jsem postavil. Musel jsem vyrobit plošný spoj a osadit ho součástkami.


6.3.1991 - napájecí deska pro COLOR 416, pohled ze strany součástek


6.3.1991 - napájecí deska pro COLOR 416, pohled ze strany spojů


16.3.1991 - síťový filtr pro COLOR 416, pohled ze strany součástek


16.3.1991 - síťový filtr pro COLOR 416, pohled ze strany spojů


16.3.1991 - dálkové ovládání pro COLOR 416, pohled ze strany spojů
plošný spoj navržen dle aktuálního rozmístění tlačítek na ovladači z jiné TV


16.3.1991 - dálkové ovládání pro COLOR 416, pohled ze strany součástek


16.3.1991 - dálkové ovládání, pohled na tlačítka


13.5.1991 - modul NF zvuku pro COLOR 416, vlevo originál TESLA, vpravo vlastní výrobek


13.5.1991 - mechanická ladící jednotka pro COLOR 416, návrh a osazený plošný spoj


13.5.1991 - mechanická ladící jednotka pro COLOR 416, pohled ze strany součástek


13.5.1991 - mechanická ladící jednotka pro COLOR 416, pohled ze strany spojů


13.5.1991 - ladící jednotka s napěťovou syntézou pro COLOR 416, pohled ze strany součástek


09/1991 - ladící jednotka s napěťovou syntézou pro COLOR 416, pohled ze strany spojů

Než jsem v roce 1991 v Kovoslužbě skončil, průběžně jsem nakoupil velké množství náhradních dílů. Také jsem nevyhazoval žádné porouchané díly, které byly opravitelné. Později jsem si od známých, kteří se zbavovali starých televizí typu Color 416, opatřil několik kusů.


COLOR 447, fotografie z roku 2007

Když "dohrála" poslední orginální obrazovka, objednal jsem si v červenci 2002 v Rožnově pod Radhoštěm u firmy RETON renovovanou obrazovku TESLA 671QQ22.


štítek obrazovky RETON - datum expedice 0702 = červenec 2002


COLOR 447, výrobní štítek - rok 1992

Tuto TV jsem přidáním dalšího NF modulu zvuku upravil pro STEREO zvuk a připojil externí reprobedny. Televize byla v obýváku do 22.12.2018, kdy byla nahrazena novou plochou TV. Hlavní důvod ke koupi nové moderní televize byla hlavně malá sledovací plocha na skleněné obrazovce po nástupu širokoúhlých pořadů, kdy Vám na televizi zůstává nahoře a dole významně velký pruh bez obrazu. Poslední TV řady COLOR 416, ve které byla obrazovka naposledy, byla COLOR 447, ve které hrála renovovaná obrazovka ohromných 16,5 roku. A ještě pořád ukazuje celkem ostrý obraz. Nyní je COLOR 447 uskladněna v pokojové teplotě a ještě funkční čeká na svůj další (spíše muzeální) osud.


COLOR 447 - fotografie z 22.12.2018
na televizi jsou dva set-top-boxy: linuxový AB IPBox 350 PRIME (právě na obrazovce) a dvoutunerový EVOLVE Andromeda 4020HD

Aktuality

Momentálně nepřijímám žádné nové zakázky.